Přinášíme vám další článek, týkající se odposlouchávání mobilních telefonů.
Slovenský novinář, který odhalil kauzu Gorila, si tyká s mafiánským bossem
Slovensko řeší únik odposlechů telefonátů investigativního novináře Toma Nicholsona. Hlavní tvář loňských protestů proti korupční kauze Gorila si v nich tyká s údajným mafiánským bossem Jurajem Ondrejčákem, přezdívaným Piťo.
Nicholson to považuje za součást novinářské práce. Ilegální jsou podle něj naopak odposlechy samotné.
Nahrávky z odposlechů se objevily na anonymní webové stránce. Odkaz na ni poslal neznámý odesilatel slovenským médiím. Nicholson si s mafiánem tyká a očividně se dobře znají.
„Já jsem běžně komunikoval s mafiány, přinejlepším od roku 2008 kvůli práci. Co se týká tykání, to patří ke konverzaci s těmito lidmi,“ vysvětlil Nicholson.
Juraj Ondrejčák, údajný šéf gangu Piťovců, je už dva roky ve vazbě. Letos v létě s členy jeho skupiny začal na Slovensku soud. Obžaloba je viní z nejrůznějších činů, od nelegálního ozbrojování až po drogové delikty.
Tom Nicholson píše o slovenské mafii dlouho. Bez dobrých vztahů s hlavními aktéry by to podle něj nešlo. „Já jsem psal nejvíc kritické články vůči Piťovi. A běžně mi volal druhý den a říkal, zda to bylo nutné. Nebo mi vulgárně nadával,“ dodal Nicholson.
Nicholson odhaduje, že odposlechy pořídila policie. Mluvčí policejního prezidia v Bratislavě Michal Slivka to ale zatím nepotvrdil: „V souvislosti s dalšími zveřejněnými nahrávkami je potřeba nejdříve prověřit, zda pocházejí z činnosti policejního sboru.“
Nejedná se o první únik informací z prostředí slovenské policie nebo tajných služeb za poslední dobu. Letos se stejným způsobem média dozvěděla i o tajné zprávě, která měla dokazovat tunelování vojenské tajné služby.
Ministr vnitra Robert Kaliňák by proto rád spustil nový systém kontroly odposlechů, aby se lépe daly vystopovat případné úniky informací.
„K jedné věci mě to nakoplo, abychom urychlili práce na novém systému, který by měl být centralizovaný,“ dodal ministr vnitra Kaliňák.
Novinář Tom Nicholson chce kvůli uniklým odposlechům podat trestní oznámení.
Zajímá vás jak nainstalovat jaodposlech mobilu?
Pelikán prověří odposlechy v kauze Zadeh. Evidentně neměl dostatek informací, tvrdí předseda komise Nakládání s odposlechy mezi obviněným a obhájcem v kauze česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha prověří ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. ČTK to ve středu řekl předseda sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechů Daniel Korte z TOP 09. Poslanci se zabývají možným pochybením žalobců v této kauze.
Korte uvedl, že se poslanci dohodli s Pelikánem na tom, že prověří informace, které mu dali k dispozici. „Neboť pan ministr evidentně neměl o těch věcech dostatek informací. Dohodli jsme se, že všechny informace, které jsme mu dali, prověří, a prověří tudíž, zdali někde nedošlo k trestnému činu, například k nadržování nebo nedbalostnímu trestnému činu,“ uvedl Korte.
Pelikán by podle něj měl informace zpracovat a přinést je na další jednání, které bude 13. července. Poslanci by měli tento den také případ uzavřít a rozhodnout o dalším postupu.Korte v minulosti obvinil ze lži Nejvyšší státní zastupitelství, když podle tiskové zprávy shledalo v této věci pochybení jen na straně policie. Uvedlo, že žalobce se na pochybení nepodílel.
Případ se týká druhé větve Zadehovy kauzy, kdy byl s dalšími lidmi obviněn mimo jiné z ovlivňování svědků. Policie prováděla odposlechy podle Nejvyššího státního zastupitelství zákonným způsobem, ale Národní centrála proti organizovanému zločinu pochybila při nakládání se záznamy. Policisté je založili do spisu, ale neprovedli rozbor těchto záznamů z hlediska jejich obsahové a důkazní použitelnosti, včetně toho, zda neobsahují zákonem chráněnou komunikaci mezi obviněným a obhájcem v jiné trestní věci.
Kvůli těmto odposlechům podala ve druhé polovině února poprvé trestní oznámení Unie obhájců. Trestní řád použití odposlechů mezi obviněným a obhájcem zakazuje, mají být vymazány.
Na našem webu najdete zaručené tipy jak na odposlech mobilu.
Máte podezření, že se ve vašem okolí dějí nějaké nepravosti, ale nemáte důkaz? Možným řešením mohou být komerčně dostupné odposlechy